وبلاگ دانشجویان مهندسی چوب دانشگاه تهران 

وبلاگ دانشجویان مهندسی چوب دانشگاه تهران - 15) طراحی داخلی

وبلاگ دانشجویان مهندسی چوب دانشگاه تهران

از طریق قسمت آخرین مطالب سایت می توانید به نوشته های پیشین وبلاگ دسترسی داشته باشید

نورپردازی در اتاق مطالعه

 

utswe

مطالعه مدرن، دیگر با چراغ های زرد رنگ و پر مصرف در دنیای امروز میسر نیست. برای داشتن مطالعه ای سودمند، نورپردازی مناسب در رأس همه امور است. حتی المقدور سعی کنید از لامپ هایی با رنگ سفید استفاده کرده و فضای مطالعه خود را در نزدیکی پنجره ها طراحی کنید به طوری که در روز بتوانید از نور طبیعی آفتاب بهره مند شوید. بهترین نور برای مطالعه روشنایی روز است. از انتخاب لامپ هایی با نور فراوان و لامپ هایی با نور زرد پرهیز کنید. البته می توانید از فلورسنت ملایم و دلپذیر مانند رنگ صورتی استفاده کنید.

استاندارد بودن نور اتاق مطالعه و ارتفاع آن به مطالعه سالم کمک می کند.  پیش از خرید چراغ مطالعه نیز، ارتفاع و پهنای میز مطالعه را اندازه گیری کنید. سپس، هنگام خرید، ارتفاع پایه چراغ را اندازه بگیرید و دقت کنید با اندازه میز مناسب باشد. برای مثال، چراغ های پایه کوتاه برای میزی که وسعت کمی دارد، مناسب اند. هرچه ارتفاع پایه چراغ بلندتر باشد، محیط بیشتری را روشن کرده و به همین نسبت، چراغ های پایه کوتاه مساحت کمتری را روشن می کنند. باید در نظر داشته باشید که هنگام نشستن روی صندلی، نور چراغ تا روی شانه ها باشد، یعنی قسمت انتهایی حباب و پارچه کلاهک چراغ باید در امتداد خط گونه باشد تا نور پراکنده شده از آن چشم را اذیت نکند. به این ترتیب، هنگام مطالعه، نور به طور کامل بر کتاب پخش می شود. بهتر است برای استفاده از چراغ های مطالعه، مقدار وات لامپ را بدانید. توصیه می شود برای مطالعه از لامپ های 150 واتی استفاده کنید. پیش از خرید چراغ مطالعه، حتماً ارتفاع وسایز کلاهک چراغ را اندازه گیری کنید تا لامپ چراغ از زیر آن مشخص نباشد. زمانی که لامپ از زیر شیت و یا کلاهک پارچه ای چراغ نمایان شود، نور به خوبی به اطراف نمی تابد و  سایه خود لامپ هم مشخص می شود. به یاد داشته باشید یکی از اصول نورپردازی، خلق کمترین سایه هنگام مطالعه است چرا که ازدیاد سایه ها موجب خستگی چشم می شوند.

موضوع مطالب: طراحی داخلی

 


برچسب‌ها: طراحی داخلی, نورپردازی
+ نوشته شده در  جمعه دوازدهم اسفند 1390ساعت 22:38  توسط سینا. حشمتی  | 

هفت اصل طراحی داخلی

 

utswe

تاقچه ها، رف ها، ارسی ها، هشتی ها، حوض ها و باغچه ها تنها شماری از عناصر كالبدی طراحی داخلی در ایران هستند. روش معماران گذشته ایرانی در به كارگیری این عناصر، در راستای آن بوده تا از جذابیت فُرم كاسته شود و به غنای فضا افزوده گردد. این همان هندسه همراه با تزئینات است.
به نظر می رسد طراحی داخلی در ایران، از یك سو در چنبره نوستالژیای تاقچه ها، رف ها و اُرسی های قدیم گرفتار مانده و از سوی دیگر به دكوراسیون و ابعاد دراماتیك و تزئینی فضاها تقلیل یافته است. با تمام اینها، طراحی داخلی فرآیندی است كه همزمان می بایست سویه های زیباشناختی و عملكردی را سامان دهد. طراحی داخلی یك ساختمان، داستانی است كه شخصیت اصلی آن خود انسان است؛ در این بین حضور او در این فضا، چگونگی آن و ویژگی های فضایی كه انسان در آن قرار می گیرد، می تواند تداعی كننده اصولی باشد كه در ادامه ۷ اصل از آنها را می خوانید:
۱ - نور را دریاب: نور عنصری است كه با آن دیدن اشیا ممكن می شود. نور می تواند ریتم خلاقانه ای به یك فضای داخلی ببخشد. بدون نور، نه فرم را احساس می توان كرد، نه رنگ را و نه بافت را. نورپردازی در یك فضای داخلی پیامدهای مهمی در بردارد. چه بسا نورپردازی مناسب یك فضا آن فضا را خوشامد و چشم نواز كند. نورپردازی در كنار ابعاد زیباشناختی، بعد عملكردی هم دارد. نور مناسب در طول شب در یك فضای داخلی می تواند حس محدود بودن یا ابهام و هراس را بر طرف كند. نور مناسب یك اتاق حتی می تواند چهره آدمی را گرم و صمیمی كند. به كمك نورپردازی می توان یك فضای داخلی را به جزایر نورانی متنوعی تبدیل كرد. پس، از باب مثال، غذاخوری باید نور ملایم و گرمی داشته باشد یا بهترین نورها برای حمام، منابع نوری كم ولتاژ هستند...

۲ - فرم را بشناس: فرم، توده فیزیكی یك شیء است كه سه بعدی بوده و وزن دارد. فرم معمولاً به پوسته بیرونی بنا نسبت داده می شود، در حالی كه فضای داخلی هم فرم خاص خود را تشكیل می دهد. معمولاً فرم فضای داخلی تابعی از عوامل مختلف است. دسترسی ها و سیركولاسیون مهمترین این عوامل هستند. هر چند نمود فرم بیشتر در پوسته بیرونی یك بنا است با این حال نمود بیرون و درون می تواند یك شكل نباشد.
۳ - فضا را احساس كن: فضا را محدوده در دسترس كاربران دانسته اند. در طراحی داخلی معمولاً استفاده مؤثر از فضا و ارتباط آن با محیط، مهم است. مسأله ای كه در رابطه با فضا مطرح می شود، رعایت ابعاد انسانی در طراحی داخلی است. از قرن ها پیش رویكرد عمده فیلسوفان و معماران به عنصر فضا، برجسته بوده است. در طی سال های اخیر هم ارتباط بین ابعاد انسانی با فضاهای داخلی به یكی از فاكتورهای مهم طراحی بدل شده كه از آن تحت عنوان ارگونومی یا كار پژوهی در دید كلی و اندام سنجی (anthropometry) در دید جزئی، یاد می شود. در طراحی داخلی می بایست رابطه درسـت انسان با فضا تعریـف شود و ابعاد بدن انسان ها برای سهولت دسترسی های فضایی مد نظر قرار گیرد.
۴ - بافت را لمس كن: بافـت مشخصـه ای از یك شیء اسـت كه با لمس كـردن یا دیدن به چشـم می آید. بافت می تواند نرم یا خشن، كشیده یا برجسته، زبر یا مخملین و یا ابریشمی باشد. در طراحی داخلی پوسته ها و سطوح فضایی معمولاً بسته به عملكرد هر فضا تغییر می كند. چه بسا طراحی داخلی یك خانه نیازمند سطوحی نرم و منعطف باشد، اما فضای داخلی یك سینما چنین سطوحی را برنتابد.
۵ - شكل را بیازمای: شكل، خط بیرونی یك شیء را تشكیل می دهد. در معماری معمولاً شكل و فرم را با هم اشتباه می گیرند. شكل یا صورت معادله كلمه shape فرنگی است؛ در حالی كه فرم املای فارسی همان form است. معمولاً شكل ها یا طبیعی هستند یا غیـرقابل مشاهـده یا هندسی. در تركیب بندی یك فضا شكل اشیـا عامل تعیین كننده ای است. طراحان داخلی به كمك این عامل می توانند تركیبات بصری گوناگونی پدید آورند.

۶ - رنگ را در هم بیامیز: در تعریف رنگ آن را خاصیت بصری فرم دانسته اند. در حقیقت عنصر فرم از طریق رنگ معنا می یابد. رنگ در طراحی داخلی احساس آدمی را تحت تأثیر قرار داده و روی فرم تأكید می كند، ضمن آنكه رنگ، حس مقیاس را هم موجب می شود. كاربرد رنگ هم، از یك فضای داخلی به فضای دیگر فرق می كند و در كاربرد رنگ، توجه به خصلت های روانی آدمیان ضرورت تام دارد.
۷ - حجم را بشناس: حجم عنصر مهم طراحی داخلی است. در معماری سنتی ایران، شاهد فضاهای پر و خالی احجام معماری هستیم. مقرنس ها و گوشواره ها خود بخشی از احجام خالی هستند. در این معماری مسایل حجمی اهمیت زیادی دارد. ما فضای داخلی را به واسطه لایه بیرونی بنا درك می كنیم. این لایه بیرونی در حقیقت همان حجم كلی بناست. در معماری مدرن، معمار به انتزاع و جدایی پوسته یا حجم بنا از درون آن می اندیشد و این جاست كه دیوارها و سقف ها، فضایی تاكیدی ایجاد می كنند و خود را از قید و بندهای فضای داخل رها می كنند. این جا طراحی داخلی به مثابه یك سامان یا روش معمارانه مطرح می شود.

 

موضوع مطالب: طراحی داخلی

+ نوشته شده در  چهارشنبه بیست و هشتم اردیبهشت 1390ساعت 11:44  توسط سینا. حشمتی  | 

چگونه فضايي را متناسب با ويژگي‌هاي آن نقاشي كنيم؟

 

آيا تا به حال شده كه در اتاقي راه برويد و احساس كنيد چقدر رنگ آميزي در آن اتاق نا‌هماهنگ با عناصر ديگر است؟! رنگي كه براي فضايي انتخاب مي‌كنيد بايد متناسب با ويژگي‌هاي فضا‌ي مورد نظر باشد. شما مي‌توانيد با انتخاب رنگي صحيح فضاي كوچك خود را بزرگ‌تر جلوه دهيد و برعكس. اين مطلب به شما مي‌گويد كه چگونه نقاشي متناسب و ايده‌آلي داشته باشيد.

utswe۱. قبل از شروع كار اطمينان حاصل كنيد كه كاملا كف اتاق را با ورقه‌هاي پلاستيكي بپوشانيد و تمام حاشيه‌ها و قسمت‌هايي كه نمي‌خواهيد رنگ شوند را با نوار چسب بپوشانيد.تا با خيال راحت‌تر به نقاشي بپردازيد.

۲. اگر فضاي مورد نظر شما فضاي كوچكي است شما مي‌توانيد به دو طريق آن را نقاشي كنيد. اگر تمايل داريد كه فضا باز‌تر و بزرگ‌تر به نظر برسد از رنگ‌هاي  بسيار ملايم استفاده كنيد و اما اگر قصد داريد فضا صميمي‌تر و گرم‌تر به نظر برسد مي‌توانيد از رنگ‌هاي تيره‌تر استفاده نماييد.

۳. اگر فضاي مورد نظر فضايي بزرگ و وسيع است شما ازادي عمل بيشتري براي نقاشي آن فضا داريد. رنگ‌هاي ملايم فضا را بازتر و وسيع‌تر از آنچه هست مي‌سازد و رنگ‌هاي تيره و پررنگ مي‌تواند عمق و انسجام بيشتري به فضاي بزرگ شما دهد.

 

موضوع مطالب: طراحی داخلی

+ نوشته شده در  سه شنبه بیست و پنجم آبان 1389ساعت 12:49  توسط سینا. حشمتی  | 

اتاق خوابی پر از آرامش

                     

                                utswe

اتاق خواب جایی است برای آسودن و كسب آرامش و انرژی مجدد برای یك روز كاری دیگر. انتخاب لوازم اتاق خواب و همچنین نوع چیدمان آن كمك زیادی به كسب این آرامش و استراحت واقعی می‌كند.

در این نوشتار سعی داریم مهم‌ترین نكات مربوط به دكوراسیون این منطقه با اهمیت خانه را توضیح دهیم.

یكی از اصول اولیه چیدمان در اتاق‌ خواب می‌گوید محل تخت باید به گونه‌ای انتخاب شود كه پنجره نورگیر حتما در سمت راست آن قرار گیرد. استفاده از كوسن‌های فراوان بر روی تخت‌هایی كه لبه بالایی بلندی دارند، بر زیبایی تخت می‌افزاید.

به هماهنگی موجود در بین اشیا و مبلمان بیشتردقت كنید. بافت‌های روتختی و والان‌های پرده بهتراست از یك نوع، از یك طرح و از یك طیف رنگی انتخاب شودو حتی نوارهای تزیینی دیواری در قسمت بالایی دیوارها نیز از همان طیف رنگی باشد. هماهنگی میان بافت‌ها یك سبك كلاسیك به محیط اتاق می‌دهد.

البته اگر در میان این هماهنگی، گاهی یكی از بافت‌ها و رنگ‌ها، كاملا متضاد و مكمل دیگر بافت‌ها ‌باشد، بر تنوع دكور اتاق افزوده شده و آن را از یكنواختی در‌ می‌آورد.توجه داشته ‌باشید استفاده از روتختی‌های زیبا تنها ملاك زیبایی و راحتی اتاق نیست، بلكه باید به نرمی و لطافت آن هم توجه كنید. همه این موارد منجر به افزایش حس آسایش و راحتی در اتاق خواب می‌شود.

فرض کنید:رنگ زمینه اتاق، كرم شكلاتی و گلبهی است. استفاده از دكورهای چوبی تیره و متمایل به زرشكی، مكمل رنگ فضای زمینه است. استفاده از روتختی براق، با القاء نوعی حس تجمل‌گرایی در كنار دكور چوبی تیره باعث می‌شود زیبایی این نوع چیدمان جلوه‌ای چند برابر بیابد. رنگ و طرح بافت‌های پارچه‌ای نیز مابین رنگ زمینه اتاق و دكور چوبی آن است.

همین امر سبب شده است تا در محیط، تعادل برقرار شود. یادتان باشد كه یكی از ویژگی‌های سبك كلاسیك، استفاده از بافت‌های براق در كنار دكور چوبی تیره است. هر چه پهنای قاب تابلوها بیشتر باشد آن تابلو با دكور اتاق، هماهنگ‌تر شده‌ و هر چه پهنای قاب كمتر باشد، تنها نقاشی یا سایر آثار داخل قاب جلوه بیشتری خواهد داشت.

همچنین، استفاده از تك‌مبل کمک می کندتا فضایی صمیمی و دلنشین در قسمتی از اتاق فراهم آید. در كنار تك‌ مبل می توان از نور موضعی (آباژور) استفاده کرد. به این ترتیب فضایی مناسب برای مطالعه واستراحت در شب پدید می‌آید. هر چه تعداد نورهای موضعی در داخل اتاق بیشتر باشد، تفكیك فضاهای داخلی بیشتر شده و به نظر می‌رسد كه رعایت این نكته برای اتاق خواب، مناسب است.

استفاده از چراغ‌های آباژور كوتاه بر روی پاتختی‌ها، میتواندفضایی رومانتیك‌ به وجود آورد و ضمنا این امكان را به وجود می‌آورد تا بتوانید قبل از خواب به مطالعه بپردازید. استفاده از فضای سبز (گلدان، فلاور باكس و . . .)، قاب‌عكس‌های شخصی و تابلوهای خط یا نقاشی مورد علاقه‌تان در اتاق خواب باعث افزایش نشاط و روحیه‌تان شده و روبه‌رو شدن با این عناصر به ویژه در آغاز هر روز می‌تواند انگیزه‌ شروع یك روز كاری را دو چندان كند.

بهتراست قاب عكس و تابلو نیز مطابق با دكورچوبی اتاق،چوبی انتخاب شود و همین امر باعث ایجاد هماهنگی بیشتر بین اجزای داخلی اتاق می شود. استفاده از قاب‌های فلزی متعدد در اتاق‌هایی كه دكور فلزی و فرفورژه دارند كاملا مناسب است و توصیه می‌شود.

منبع: مجله خانواده

مرتبط با موضوع : طراحی داخلی
+ نوشته شده در  دوشنبه هفدهم خرداد 1389ساعت 10:33  توسط میلاد محمد زاده  | 

اتاق کار و استراحت کوچولو ها

      utswe-baby        utswe-baby chamber

یكی از مهمترین راههای استفاده بهینه از فضا در یك اتاق، آن هم با وسعتی كم و كاربردهای بسیار، استفاده از ارتفاع موجود است. این ارتفاع شامل فاصله سقف تا كف بوده و از این طریق می توان پاره ای از نیازهای دكوراسیونی- كاربردی را برآورده نمود. در این جا نیز هدف ما ارائه راهكار برای اتاق خواب كوچك فرزند محصل خانواده از طریق لوازم دكوراسیونی كم جا است .

از آنجا كه نیاز بچه ها به خصوص محصلین در اتاقشان تنها به فراهم شدن محل خوابی مناسب خلاصه نمی شود و همچنین محققین امور تحصیلی دانش آموزان، همواره به اختصاص فضائی مخصوص انجام تكالیف و مطالعه درسی و غیر درسی توصیه می كنند، شما نیز می توانید به راحتی با انتخابی صحیح برای دكوراسیون اتاق فرزندتان ، هم بستری راحت و آرام برای خواب او به ارمغان آورید و هم مكانی برای انجام امور مدرسه اش فراهم كنید.


از قدیم الایام كاربرد تخت های دو طبقه برای اتاق مشترك دو فرزند خانواده بسیار رایج بوده است ، شکل های دیگر تخت های طبقاتی تنها برای یك نفر قابل استفاده است و فضای زیرین آن به جای تختخواب دیگر، به اتاق كار كوچكی مبدل شده است .


مزیت دیگر این قبیل تركیب ها این است، در صورتی كه شما دارای دو فرزند و یا بیشتر باشید و امكان اختصاص تنها یك اتاق به همگی آنها وجود داشته باشد، می توانید با در نظر گرفتن وسعت فضای اتاق و ابعاد سرویس انتخابی، به تعداد فرزندانتان از این گونه تركیب ها تهیه كرده و در هر گوشه از اتاق قرار دهید.

به این ترتیب نه تنها دیگر نیازی به تهیه میز تحریر و كمدی جداگانه برای هر یك از آنها نیست، بلكه با این شرایط شما برای هر یك از بچه ها تنها به میزان وسعت یك تختخواب از سطح كف اتاق را اشتغال كرده اید.به این ترتیب نه تنها دیگر نیازی به تهیه میز تحریر و كمدی جداگانه برای هر یك از آنها نیست، بلكه با این شرایط شما برای هر یك از بچه ها تنها به میزان وسعت یك تختخواب از سطح كف اتاق را اشتغال كرده اید. در تصویر تركیب كاملی از میز تحریر، كمد و تختخواب را ملاحظه می كنید.

در این تركیب به جهت آنكه سطح میز تحریر به صورت كشویی به هنگام لزوم از فضای زیر تختخواب بیرون آمده و مورد استفاده قرار می گیرد، ارتفاع زیادی برای تختخواب در نظر گرفته نشده است، زیرا دانش آموز برای انجام كار در پشت میز نیاز به نشستن در فضای زیر تختخواب را ندارد بلكه كافی است سطح میز را بیرون كشیده و به مطالعه مشغول شود و در پایان كار نیز با داخل كردن سطح كشویی در محل معین در زیر تختخواب دیگر اثری از میز تحریر به چشم نمی خورد. تنها مسئله ای كه به هنگام انتخاب و یا سفارش ساخت چنین مدلی باید مورد توجه قرار گیرد این است كه وجود فضائی خالی حدود 1 الی 5/1 متر در كنار تختخواب برای بیرون آمدن سطح میز كشویی ضروری است.

نكته: انتقال تخت خواب به نزدیكی سقف اتاق به طور قطع می تواند فقط با هدف اختصاص فضای زیرین آن به میز تحریر انجام نگیرد، بلكه هنگامی كه فضای خالی اتاق برای قرار دادن لوازم و وسائل دیگر و همچنین بازی كردن بچه كافی نباشد، هم می توان از این روش استفاده نمود .

میلاد محمدزاده

مرتبط با موضوع: طراحی داخلی

+ نوشته شده در  دوشنبه سوم خرداد 1389ساعت 11:12  توسط میلاد محمد زاده  | 

The Living Room Everyone Wants

 

utswe

 

 If you make the circuit of your friends regularly you know there are some living rooms that are more attractive than others. This is not a case of just decorative styles and schemes, but some are more inviting and welcoming than others. Some are living rooms you just like the ‘feel’ of and others feel cold and make you just want to go home

So, how do you make sure your home has a living room with the right feel instead of one that gives your guests cold feet

There are a number of things to take into consideration as you try to sort out this question. First, let’s look at some of the features that you can bring into play in your living room

Lounge Suite

If you want a cohesive look in your living room, you should really consider a lounge suite. This is when you purchase all the pieces of your living room together, in a matching set. There is something about everything matching that just makes them more welcoming and inviting

Comfort

While purchasing a lounge suite is a start, the next thing you need to do is make sure it is comfortable. You don’t want to have board-hard furniture that people are uncomfortable using. This is a sure-fire way to make them want to go home so they can be comfortable once again

Coziness

If you are going with a modern or contemporary decor style in your home, you may think you need to space furniture out, with fewer pieces in the room. Avoid this urge. Even if you have a massive living room space, and only one modern furniture suite, you should group the pieces together so they are an area for conversation. People are not comfortable feeling they have to yell across the room to be a part of a conversation. By grouping your furnishings closer together you will create an atmosphere of coziness and camaraderie

Bar

Nothing says relaxation like having a bar in the living room. In today’s world of great rooms the bar has often moved from a lounge area, right into the living room. This will be a space where great conversations are started, and likely finished, over a few drinks

Wall art

There is more than furniture that needs to be in place in order to create a great living room. If your guests are only looking at white walls it will feel like they are in an institution. That is not a very comfortable feeling. Utilizing wall art to dress up the room will give it a little more personality and energize the atmosphere

Fireplace

Whether you are in the cold north or in the tropical south there is something about a fireplace that says coziness. In the north, you may well want to put this in use on those cold winter days, but even in warmer climes, a fireplace is a great source of emotional warmth in a room

As you contemplate the decor in your living room, this list is a great starting point to work from. Also, take note of what makes you feel ‘at home’ in other homes. Add all this information together and use this knowledge to create a living room everyone will want to visit
Tom Matherson writes for Worldwide Tapestries which offers a wide collection of French, Italian and Belgium wall tapestries to enhance any home. See the latest range of wall decor including a wide selection of large wall tapestries to decorate any room or home setting

سینا حشمتی 

موضوع مطالب:  طراحی داخلی - مقالات و مطالب به زبان انگلیسی

+ نوشته شده در  چهارشنبه پنجم اسفند 1388ساعت 11:5  توسط سینا. حشمتی  | 

چگونه به درب ورودی شخصیت بدهیم؟!؟

utswe

زیباتر کردن فضای ورودی خانه سبب می شود میهمانان احساس آرامش بیشتری پیدا کرده و با روی باز وارد منزل شما بشوند. در این قسمت به شما آموزش می دهیم که چگونه به درب ورودی خود شخصیت دلخواه داده و آن را بیش از پیش زیبا سازید.

میزان دشواری: آسان

مدت زمان مورد نیاز: متغیر

و اما این کار را چگونه انجام دهیم:

1. با استفاده از گل های مصنوعی یا گل خشک و روبان می توانید روی درب را به سلیقه خود تزئین نمایید.

2.رنگ درب را عوض کنید. این بار از یک رنگ تازه و شاد استفاده کنید.ریسک کنید و از رنگ های پرشور و حرارت مانند قرمز و سبز استفاده کنید، نمیدانید درب ورودی قرمز چه عظمت و جلال و شکوه مضاعفی را به خانه شما  هدیه میکند.

3.از یک مدل دستگیره ، زنگ و چشمی جدید استفاده کنید.

4.روی پله های ورودی گلدان های گل و یا کوزه های تزئینی قرار دهید و داخل آن گل های رنگی بگذارید.

5.یک پا دری که روی آن "WELCOME" نوسته شده است را پشت درب بیندازید.

6.نورهای محوطه ورودی را متعادل ساخته و لامپ ها را چک کرده و چراغهای سوخته را تعویض نمایید.

7.به طور مرتب پله ها و کنار درب ورودی را آب و جارو کنید و آنرا همواره تمیز و پاکیزه نگهدارید.

8.پنجره ها و شیشه های نزدیک به درب ورودی را بشوئید تا میل و رغبت میهما نان در هنگام ورود به محوطه شخصی شما افزایش پیدا کند.

 

هشدارها و اخطارها:

  • محوطه ورودی خانه و به ویژه درب ورودی باید به اندازه فضای داخلی خانه زیبا و جذاب باشد و روی آن کار شده باشد.
  • اگر برای زیباتر کردن این محوطه از گل ها و گیاهان طبیعی استفاده می کنید ، آبرسانی و حذف برگهای خشک شده را فراموش نکنید.
  • به طور کلی تمیز نگه داشتن وسایل و فضا به زیباتر شدن محیط کمک می کند.

 

میلاد محمدزاده

 مرتبط با موضوع: طراحی داخلی

+ نوشته شده در  شنبه یکم اسفند 1388ساعت 0:16  توسط میلاد محمد زاده  | 

خرید مبل راحتی دسته دار یک نفره

 

utswe

به نظر شما چه چیز به اندازه نشستن روی یک مبل راحتی گرم و نرم و نوشیدن چای و گپ زدن با یک دوست صمیمی می تواند لذت بخش باشد؟ برای خرید مبل راحتی گزینه ها و موارد زیادی در فروشگاهها وجود دارد اما خرید یک مبل راحتی ایده آل مستلزم رعایت کردن مواردی است که در این مطلب قصد داریم به آنها بپردازیم.با ما همراه شوید.

نکات مهم برای خرید مبل راحتی

  1. از ابتدا در خصوص مبلغی که قصد دارید برای خرید مبل هزینه کنید تصمیم بگیرید.زمانی که بدانید چه مقدار می خواهید برای خرید کاناپه هزینه کنید آنگاه گزینه های شما کمی محدود تر می شود.
  2. قبل از خرید بدانید که مبل راحتی را قرار است کجای خانه قرار دهید و فضای مورد نظر شما دارای چه محدودیت ها و چه ویژگی هایی است. در صورت تعیین و دانستن این موضوع  باز هم گزینه های مناسب برای شما محدود تر و انتخاب شما راحت تر می شود.
  3. مهم است که در هنگام خرید یک تصویر ذهنی و اطلاعات دقیقی در خصوص فضای مورد نظر برای قرار دادن مبل از لحاظ ساختاری و متراژ در ذهن داشته باشید.برای اطمینان بیشتر می توانید از این فضا عکس بگیرید و متراژ ها را یادداشت کنید و هنگام خرید آنها را همراه خود داشته باشید.
  4. وقتی که قصد انتخاب یک مبل راحتی را دارید باید به دو ویژگی مهم توجه کنید. اول اینکه مبل راحتی شما باید تا حدی دارای جلوه ای رسمی و در عین حال بسیار راحت باشد ، دوم اینکه مبل راحتی شما باید با شخصیت و حالات دلخواه شما هماهنگی و همخوانی داشته باشد. در این خصوص باید ببینید که از دیدن چه مبل راحتی ای بیشتر لذت می برید و خوشتان می آید. توصیه می کنیم برای روی مبل های راحتی از تعداد زیادی کوسن استفاده کنید تا احساس لطافت و راحتی بیشتری توسط مبل راحتی شما در فضا القا شود.
  5. در نهایت باید در خصوص طرح و رنگ پارچه رو مبلی تصمیم بگیرید. این انتخاب کاملا بستگی به سلیقه شما و سبک و رنگ دکوراسیون فضایی که قرار است مبل راحتی در آن قرار بگیرد دارد. در این خصوص گزینه ها و تنوع پایان ناپذیری وجود دارد.برای مثال پارچه های مخملی و ساده ، پارچه هایی با طرح های راه راه، شطرنجی، گلدار با مقیاس ها و رنگ های متنوع و متفاوت در بازار موجود است.

اخطار: نحوه جلوه کردن رنگ پارچه رو مبلی را ابتدا در خانه خود با نور پردازی موجود در آن بیازمایید و سپس در خصوص انتخاب پارچه مورد نظر تصمیم نهایی را بگیرید و برای این کار تکه ای از پارچه را به داخل خانه بیاورید و ببینید چه جلوه ای به خود می گیرد ، دقت کنید رنگ مبلمان در فضای فروشگاه و خانه شما به دلیل نور پردازی های متفاوت، متغیر جلوه می کند.

 

میلاد محمدزاده

+ نوشته شده در  یکشنبه هجدهم بهمن 1388ساعت 10:29  توسط میلاد محمد زاده  | 

رنگ شناسی

 

utswe

رنگهاي شفاف

اين نوع از رنگها علاوه بر پوشاندن سطح و حفاظت آن لايه شفافي را بر روي چوب به وجود مي آورد بدون آن كه در نقش و موج چوب تغييري ايجاد كند و به دسته هاي زير تقسيم مي شود
رنگ لاك و الكل: لاك ازحشره اي به نام كوكوس لاكا به دست مي آيد اين حشره بعد از مكيدن شيره درختان محلي(انجير) مايع قهوه اي رنگي از خود ترشح مي كند اين مايع پس از تصويه شدن در بازار به عنوان لاك به فروش مي رسد. بهترين نوع لاك به رنگ زرد روشن تا زرد مايل به نارنجي است كه در اين صورت آن را شلاك مي نامند. در عمل لاك و الكل كاري لاك را در الكل حل مي كنندو هر چه درجه خلوص آن بالاتر باشد لاك بهتر در الكل حل خواهد شد.رنگ لاك و الكل را در سه مرحله به كار مي زنند :

1_ رنگ دسته اول (بوم كردن)براي پر كردن خلل و فرج چوب
2_ رنگ دسته دوم (پوشش) براي ايجاد كردن قشر رنگ روي سطح كار
3_ رنگ دسته سوم(پرداخت) براي صاف كردن روي رنگ ايجاد شده

براي زدن لاك و الكل بر روي چوب معمولاً از كهنه رنگ كاري استفاده مي شود.........

 

متن کامل

 

موضوع مطالب: صنایع چوب - طراحی داخلی


ادامه مطلب
+ نوشته شده در  چهارشنبه بیستم آبان 1388ساعت 13:44  توسط سینا. حشمتی  | 

چند ایده برای طراحی دکوراسیون داخلی

 

utswe

 

1.تنظیم مبلمان و لوازم خانه را تغییر دهید: مبلمان را از کنار دیوار برداشته و سعی کنید آنها را در زوایای جدیدتر و گیراتر بچینید. مثلا قرار دادن کاناپه به صورت مورب در یک اتاق نشیمن باریک باعث می شود که اتاق وسیعتر نشان داده شود.

2.یک دیوار را رنگ کنید: یکی از دیوارهای مهم خانه که در معرض توجه نیز هست را به رنگ دلخواهتان  رنگ کنید. تابلوها و لوازم هنری را از آن آویزان کنید و مبل جدید و زیبایی در آن قسمت قرار دهید. ( البته دقت داشته باشید که رنگ آن با سایر لوازم خانه هماهنگ باشد)

3. از گل و گیاه استفاده کنید: گل و گیاه می تواند حال و هوای تازه ای به خانه بیاورد. اگر علاقه ای به رسیدگی به گل و گیاه ندارید، می توانید از گل ها و درختچه های مصنوعی استفاده کنید. کیفیت گل های مصنوعی هم آنقدر خوب شده است که به سختی می توان آنها را از گل طبیعی تشخیص داد.

4.یک قالیچه محلی در تقطه ای بیندازید: قالیچه های محلی وسیله بسیار خوبی برای اتاق های گفتگو و نشیمن به شمار می رود. قالیچه ای متناسب با اسباب و لوازم اتاق انتخاب کنید و آن را پایین میز بیندازید.

5.تابلو و آینه از دیوارها آویزان کنید: تابلوهایی آویزان کنید که شخصیت و روحیه شما را منعکس کند.سعی کنید از قاب های تزئینی تر و زیباتر استفاده کنید. هنگام آویزان کردن دقت کنید که تابلو از هر قسمت خانه قابل مشاهده باشد و گیرا باشد.

6. مجسمه ها را در یک جا جمع کنید: مجسمه ها و پیکره های کوچک و مرتبط با هم را در قسمتی از خانه که مورد توجه است کنار هم قرار دهید. این مجسمه ها را به صورت های فانتزی و متنوع بچینید.

7. از کوسن های تزئینی استفاده کنید: این بالشتک ها و کوسن های تزئینی به سادگی رنگ و بوی جدیدی به خانه می دهد و مبلمان منزل را نیز باشکوه تر جلوه می دهد.     

 مرتبط با موضوع: طراحی داخلی

 

+ نوشته شده در  پنجشنبه هفتم خرداد 1388ساعت 23:26  توسط میلاد محمد زاده  | 

نکاتی در مورد تمیزی منزل


                                      utswe

در این پست نکاتی در مورد تمیز کردن مواردی رو درمنزل می نویسم که ممکنه برای خیلی هامون پیش اومده باشه و اکثرا هم کلافه کننده است.

امیدوارم مفید باشه... 

لكه‌هاي روغن روي كاغذ ديواري را مي‌توان با پودر تالك از ميان برد. مقدار زيادي پودر تالك را روي لكه‌ها بپاشيد و اجازه بدهيد مدتي بماند تا روغن جذب شود. سپس آن را با يك پارچه خشك پاك كنيد. در صورت احتياج اين عمل را تكرار كنيد.

براي لكه‌گيري فرش و موكت مي‌توان از خمير ريش استفاده كرد چرا كه يك پاك‌كننده قابل دسترس مي‌‌باشد. كافي است آن را روي لكه بماليد و سپس با آب بشوييد.

در مواردي كه آدامس به فرش و موكت چسبيده، از يخ استفاده كنيد بدين شكل كه قطعات يخ را روي آدامس قرار دهيد تا كاملا سخت و شكننده شود. آن‌گاه براي از بين بردن آثاري كه احتمالا باقي‌مانده، از يك ماده لكه پاك كن استفاده كنيد.

پاك كردن اشك شمع از روي فرش و موكت و به‌طور كلي منسوجات كاري دشوار است كه اگر طريقه صحيح پاك كردن آن را ندانيد، با مشكل مواجه خواهيد شد اما شايد بپرسيد چه كاري بايد انجام داد...

ابتدا يك پاكت كاغذي قهوه‌اي رنگ مثل پاكت ميوه‌ را روي نقطه موردنظر قرار دهيد، سپس يك اتوي داغ روي پاكت بگذاريد، پس از يك دقيقه، شمع به آن مي‌چسبد، اگر نچسبيد، اتو را بگذاريد، تا اين اتفاق بيفتد.

براي تميز كردن كركره‌ها مي‌توانيد از دستكش يا جوراب‌هاي كهنه استفاده كنيد. براي اين منظور، هر يك از دستان خود را داخل يك لنگه جوراب يا دستكش فرو بريد سپس با يك دست، مايع مخصوص پاك‌كننده را روي كركره بماليد و با دست ديگر آن را خشك و تميز كنيد.

اگر شيشه تلويزيون يا شيشه روي ميز و... خط افتاده، كافي است مقداري خميردندان روي آن بماليد، سپس با پارچه نرمي آن را صيقل دهيد. آثار خراشيدگي شيشه از بين رفته و تصوير تلويزيون شما بهتر خواهد شد.

مرتبط با موضوع: طراحی داخلی

+ نوشته شده در  چهارشنبه شانزدهم اردیبهشت 1388ساعت 10:39  توسط میلاد محمد زاده  | 

اتاق كار شما

                                 utswe

تاكنون در رابطه با تمامي بخش‌هاي يك منزل طي چند مطلب اخير برايتان نوشتيم جز، دفتر كار خانگي، آن هم به خاطر اينكه در سال‌‌هاي اخير به خاطر خانه‌هاي كوچك اتاق كار خانگي به نوعي از مد افتاده است، اما با اين حال منازل بزرگ هم وجود دارند كه اتاق كاري در آن باشد، به نكاتي در مطلب زير اشاره مي‌شود كه براي منازل شما مي‌تواند بسيار مفيد واقع شود.

اتاق كار بايد هميشه تميز باشد، روزانه زباله‌ها را از آنجا خارج كنيد.

سعي كنيد در كنار هر وسيله برقي يك گياه و گلدان براي تصيفه هوا قرار دهيد. چرا كه شادابي خاصي به اتاق كارتان مي‌بخشد.

سعي كنيد ميز و صندلي‌هاي اتاق كارتان، دايره و بيضي باشند و نوك تيز نباشد.

اتاقتان را هميشه مرتب نگهداريد چرا كه محيط نامرتب مزاحم فكر كردن شما مي‌شود.

اينكه ميز تحريرتان در كجاي اتاق باشد، همچنين مرتب كردن وسايل روي آن نكته ‌اي مهم است .

چيدمان وسايل را طوري انتخاب كنيد كه شادابي در اتاق‌تان به چشم بيايد. سعي كنيد جايي كه مي‌نشينيد، پشت سرتان ديوار و رو به پنجره باشد.

مرتبط با موضوع: طراحی داخلی

+ نوشته شده در  چهارشنبه دوم اردیبهشت 1388ساعت 21:16  توسط میلاد محمد زاده  | 

نکاتی جالب در مورد اتاق خواب

 

    utswe       utswe

رنگ های سفید و کرم روشن در اتاق خواب سبب آرامش‌ مي‌شود. همچنين رنگ استخواني براي ديوارها و قاب‌هاي چوبي كرم، تختخواب و عكس‌هاي مناظر زيبا، به شما آرامش مي‌دهد. اگر به اتاقتان كاغذديواري مي‌زنيد، سعي كنيد از كاغذ ديواري‌هاي شلوغ استفاده نكنيد، هرچه رنگ آرام‌تر باشد، آرامش شما در زمان خواب بيشتر خواهد بود.

به هنگام شب آينه‌هاي اتاق خوابتان را با پارچه‌اي روشن بپوشانيد، چون هنگام خواب بايد فضاي آرامي حكمفرما باشد.

محل تخت خود را با دقت انتخاب كنيد، به طوري كه ديد خوبي به طرف در داشته باشيد و پشت سرتان به جاي فضاي باز يا پنجره، ديوار محكمي باشد.

 

مرتبط با موضوع : طراحی داخلی

 

+ نوشته شده در  سه شنبه یازدهم فروردین 1388ساعت 23:51  توسط میلاد محمد زاده  | 

پیشنهاداتی در امر دکوراسیون


utswe

1- اگر در بين لوازم دکوراسيون منزلتان شي قديمي و ارزشمندي وجود دارد، به هنگام چيدمان لوازم به صورتي عمل کنيد که شي و يا اشيا» مورد نظر، مرکز توجه قرار گيرند. همچنين مي توانيد با «نورپردازي» اين جلوه و مرکزيت را مضاعف کنيد.
2- براي کفپوش فضايي کوچک، از سراميک هايي با ابعادبزرگ استفاده نکنيد. همانطور که کاربرد سراميک هاي کوچک براي فضاهاي بزرگ جايز و مناسب نيست. در واقع وسعت فضا با ابعاد سراميک مورد نياز رابطه مستقيم دارد.
3- از قراردادن گياهان و به خصوص گل هاي طبيعي بودار و معطر در اتاق خواب خود و کودکانتان بپرهيزيد. استراحت شما به مدت چندين ساعت در اين فضا و تنفس هوايي که عطر گل در آن پراکنده است، احتمال بروز حساسيت را افزايش مي دهد، به خصوص براي افرادي که داراي زمينه مساعدي براي بروز حساسيت هستند. در اين شرايط به جاي گل هاي طبيعي از انواع گل هاي مصنوعي استفاده کنيد.
4- پيش از ايجاد اشکال معماري در قالب سقف هاي کاذب، آرک، گچ بري ها، ديوارکوب ها و...، بايد تاثير ناشي از اين عناصر در محيط را در نظر بگيريد. به عنوان مثال ساخت سقف کاذبي با ابعاد بزرگ و مدلدار در فضايي که از ارتفاع زيادي هم برخوردار نيست، نه تنها زيبا به نظر نمي آيد، بلکه سقف موجود را از آنچه که هست کوتاه تر نشان مي دهد.
5- از پرده هايي که از لحاظ طرح و رنگ با محيط مورد نظر هماهنگ نيستند، استفاده نکنيد.
6- گستردن يک تخته فرش خوش نقش و نگار براي فضايي که همه رنگ ها ملايم بوده و برروي لوازم، دکوراسيون پارچه اي و حتي سطوح کف، اثري از طرح ها و نقوش چندان به چشم نمي خورد، تنوع خاصي به وجود آورده و انتخابي به جا محسوب مي شود.
7- کاربرد رنگ هاي تند براي فضاهايي که افراد به منظور انجام کار در آنجا حضوري طولاني مدت دارند کاري (به لحاظ دکوراسيوني و روحي رواني) نادرست است.
8- در پروژه نورپردازي داخل خانه براي حفظ ايمني بيشتر، نورپردازي پله ها را از ياد نبريد. نصب چراغ در بالا و پائين هر مجموعه پله کافي خواهد بود.
9- ايجاد يک پالت رنگي مناسب در فضاي آشپزخانه، با چرخش رنگ هاي انتخابي در قالب لوازم دکوراسيون بزرگ و حتي خرده ريزها انجام پذير است.
10- از کفپوش هاي پلاستيکي مانند مکالئوم و لينولئوم براي پوشش کف آشپزخانه استفاده نکنيد زيرا در مجاورت مستقيم با آب کنده مي شوند.

مرتبط با موضوع:طراحی داخلی

+ نوشته شده در  پنجشنبه ششم فروردین 1388ساعت 23:8  توسط میلاد محمد زاده  | 

نقش رنگ در طراحی داخلی

 

utswe

همگان می دانیم که افراد مختلف به رنگ های خاصی تمایل نشان می دهند. استفاده از این تمایل اشخاص به عنوان وسیله ای برای تشخیص شخصیت آنها موضوع بحث انگیزی است، چرا که افراد با یکدیگر تفاوت دارند. هر یک از ما خصوصیات شخصی خاص خود را داریم و احساساتمان را به سبک و سیاق خاص خود بیان می کنیم. در جهان نمی توان دو نفر را یافت که در ابراز احساساتشان پیرو شیوه یکسانی باشند. از طرف دیگر احساسات افراد به طرق مختلف قابل تضعیف و تحریک است و مثلا با تغییر محیطی که در آن زندگی می کنند، به سبب الگوهای روانشناسی به نتایج بهتری در ایجاد شادابی، صمیمیت، آرامش افراد خانواده دست یافت. ویژگی های خیابان و کوچه ای که خانه ما قرار دارد، ترکیب حجمی، نورگیری، تقسیم بندی فضاهای داخلی، مبلمان داخلی، نحوه رنگ بندی و حتی مقیاس به کار رفته همه و همه به عنوان فاکتورهای مهمی برای تعریف یک مسکن مناسب عمل می کنند. ویژگی های فرهنگی، نوع روابط خانوادگی و حریم های اجتماعی و غیره از جمله عواملی هستند که نیاز های روحی و جسمانی ساکنین را تعریف می کنند و وظیفه یک طراح داخلی است که تعاملی محکم بین موارد یاد شده با جنبه های عملکردی فضا، برقرار سازد...

متن کامل

منبع:ماهنامه دکوراسیون داخلی داریس

مرتبط با موضوع: طراحی داخلی

 


ادامه مطلب
+ نوشته شده در  شنبه یکم فروردین 1388ساعت 21:55  توسط میلاد محمد زاده  | 

بخش جدید وبلاگ با عنوان

 

طراحی داخلی

به عنوان اولین مطلب

طراحی داخلی چیست؟

طراحي داخلي به ناچار از تعريف معماري فضا پا فراتر مي نهد.يك طراح داخلي بايد هنگام برنامه ريزي جهت نظم دادن به فضا،مبله كردن و آرايش آن،هم از خصوصيات بالقوهء بنا در زمينهء اصلاح و آرايش آگاه باشد و هم بر ويژگيهاي معمارانهء آن وقوف كاملي داشته باشد.روي اين اصل طراحي فضاي داخلي،نياز به درك نحوهء شكل گيري فضا توسط نظام ساختماني بنا و تعريف آن دارد.با چنين نگرشي طراح قادر خواهد بود تا عملاً با يك فضا كار كند،به همان شكل آن را ادامه دهد و تركيبي را كه در مقابل ويژگيهاي ضروري يك فضاي معماري قرار مي گيرد،ارائه دهد.پس مي توان به اين صورت عنوان نمود كه طراحي داخلي فصلي است بين معماري و دكوراسيون داخلي. طراحي فضاهاي داخلي در صورتي كه بدون در نظر گرفتن هدف و عملكرد فضاها و چگونگي ارتباط و تركيب آنها با يكديگر انجام پذيرد،تنها يك چهار ديواري و يا مجسمه اي را به وجود مي آورد كه از حيث فضاهاي داخلي،اصولي و قابل قبول نمي باشد.طراحي موفق داراي فضاهاي داخلي مطلوب بوده و چگونگي و تركيب عناصر دو بعدي و سطوح افقي و عمودي آن فضاهاي مطلوب را تشكيل داده و موجب زيبائي و قابل استفاده شدن هر چه بهتر ساختمان خواهد گرديد.هدف طراحي داخلي نيز،بهبود عملكرد فيزيكي و رواني و دستيابي به اصول زيبايي شناسانهء فضاي داخلي است.پس وظيفهء طراح اين است كه از لحاظ مادي و معنوي محيطي به وجود آورد كه مطلوب زندگي فردي و اجتماعي كارفرما باشد.اوست كه تصميم مي گيرد از چه عناصري استفاده كند و چگونه آنها را در طي روند طراحي مرتب كند. تغييرات دائم و پيچيده در زمينهء اين رشته،طراحي داخلي را با حرفه هاي در ارتباط با آن تطابق و آميخته نموده است.در رتبهء اول معماري به طور ويژه و در مراتب ديگر،طراحي صنعتي،طراحي نمايشگاهي،طراحي صحنه و رشته هاي مرتبط،با اين رشته در ارتباط هستند. طراحي داخلي،شامل برنامه ريزي،نقشه كشي و طراحي فضاهاي داخلي يك بناست.اين محيط هاي فيزيكي،جوابگوي نيازهاي اساسي ما نظير سرپناه و حفاظ بوده،زمينه را براي انجام فعاليتهايمان آماده كرده و نحوهء انجام آنها را تحت الشعاع قرار مي دهند.

چوب و مصنوعات چوبی نقش بسزایی در زیبایی محیط دارند از این رو بخش تازه ای در مورد طراحی داخلی را در وبلاگ باز می کنیم که به این موضوع و انواع طرحها و معرفی نرم افزارهای طراحی می پردازد..
 
 
مرتبط با موضوع: طراحی داخلی
 
+ نوشته شده در  چهارشنبه بیست و هشتم اسفند 1387ساعت 11:47  توسط سینا. حشمتی  |